Wysoka estetyka uśmiechu – co wpływa na jej obniżenie?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 19.07.2018
kategoria: Poradnik

Piękny uśmiech to najlepsza biżuteria – tak zwykło się mówić. Nie ma w tym ani krzty przesady: białe i zadbane zęby nie tylko prezentują się elegancko, ale także wpływają na odbiór naszej osoby przez rozmówców. Coraz szersza profilaktyka dotycząca zębów i jamy ustnej przynosi efekty, jednak kolejki u stomatologów nie zmniejszają się. Co wpływa na obniżenie estetyki naszego uśmiechu?

Próchnica

Próchnica, określana dzisiaj jako choroba zakaźna, to prawdziwa zmora Polaków. Szacuje się, że co drugi z nas ma przynajmniej jeden ubytek próchniczy, a w statystykach coraz częściej wymienia się dzieci powyżej 2 roku życia. Tak olbrzymia liczba osób z próchnicą wynika z wielu czynników. Podstawą jest niedostateczna higiena jamy ustnej, kolejno brak regularnych wizyt u stomatologa. Winę za taki stan rzeczy ponosi także nieprawidłowa dieta, pełna produktów silnie przetworzonych i cukrów.

Niewielkie zmiany próchnicze leczy się szybko i skutecznie. W przypadku zwlekania z wizytą u stomatologa bardzo często dochodzi do rozprzestrzenienia się zmian oraz całkowitego zajęcia zęba przez próchnicę. W skrajnych przypadkach zęba trzeba leczyć kanałowo lub usunąć.

Krzywy zgryz

Nieprawidłowy zgryz to problem powszechny od wielu lat. Powodem mogą być uwarunkowania genetyczne, jak również nieprawidłowości zachodzące w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. Na szczęście dzisiaj ortodoncja daje nam wiele możliwości leczenia nieprawidłowości w zgryzie. Zastosowanie stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych stało się normą. Leczenie ortodontyczne pod czujnym okiem specjalisty w ciągu kilku lat jest w stanie całkowicie odmienić nasz uśmiech i poprawić jego estetykę.

Połamane lub ukruszone zęby

Ukruszenie zęba może być przyczyną zarówno nieszczęśliwego wypadku (np. podczas uprawiania sportów), jak i efektem wysokiej demineralizacji szkliwa. Wiele czynników sprawia, że szkliwo na naszych zębach staje się kruche i podatne na uszkodzenia. W wyniku tego nawet niewielkie uderzenie czy wywieranie nacisku podczas gryzienia może powodować pękanie. Dzisiaj niewielkie ubytki możemy uzupełniać poprzez zastosowanie materiałów stomatologicznych. Kiedy ząb traci swój pierwotny kształt lub też jest złamany warto wzmocnić go poprzez zastosowanie licówek porcelanowych. Zaletą licówek jest także znaczna poprawa estetyki uśmiechu.

Odbarwienia

Nieestetyczne odbarwienia zębów czy plamy sprawiają, że uśmiechamy się rzadziej, nie chcąc pokazywać zębów. Odbarwienia są zazwyczaj skutkiem spożywania dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina. W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych możemy poddać się bezbolesnym zabiegom wybielania, które pozwolą nam cieszyć się pięknymi, białymi zębami.



Zadzwoń: 12 222 50 10