Z jakimi problemami najczęściej zgłaszamy się do stomatologa?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 01.02.2019
kategoria: Poradnik

Wizyty u stomatologa większość z nas traktuje jako ostateczność – najczęściej na wizyty umawiamy się z silnymi dolegliwościami bólowymi. Na co dzień stomatolodzy borykają się z różnymi schorzeniami swoich pacjentów – które z nich najczęściej dotykają Polaków?

Próchnica – choroba cywilizacyjna

Nie bez powodu próchnicę zalicza się dzisiaj do chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że ubytki próchnicze posiada już co drugi mieszkaniec Ziemi. Zmiany próchnicze są efektem niedbania higieny jamy ustnej, nadmiernego odkładania się osadu nazębnego, ale i złej diety, w której przeważają produkty słodkie i silnie przetworzone. Próchnica może pojawiać się na powierzchni szkliwa, ale również atakować ząb od wewnątrz. Im wcześniej wykryje się zmiany próchnicze, tym szybsze i skuteczniejsze może być leczenie. Powinniśmy być świadomi, że próchnica to choroba zakaźna, która szybko może zaatakować również inne zęby. Warto zwracać uwagę na wszelkie zmiany w obrębie szkliwa i zgłaszać się do stomatologa na kontrole, kiedy tylko zauważymy coś niepokojącego.

Paradontoza i choroby przyzębia

Choroby przyzębia są bardzo powszechne – ich przyczyną jest zazwyczaj namnażanie się bakterii na tkankach przyzębia i powstawanie stanów zapalnych. Prowadzi do tego przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. Infekcje tego typu sprawiają, że zęby mogą zacząć się ruszać, a w skrajnych wypadkach: również wypadać. Leczenie polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniej szczoteczki i pasty oraz na omówieniu prawidłowych metod czyszczenia zębów. Lekarz może wykonać również zabieg oczyszczania zębów z kamienia (który poprzez nawarstwianie może kaleczyć tkanki) i ich polerowania. Powszechne jest też czyszczenie kieszonek przyzębowych, co zazwyczaj połączone jest z późniejszym przyjmowaniem antybiotyków.

Ubytki w łukach zębowych

Braki w łukach zębowych mogą być spowodowane wieloma czynnikami – zazwyczaj utrata zębów związana jest z nieszczęśliwym wypadkiem czy przewlekłą chorobą. Braki powodują zmniejszenie estetyki uśmiechu, ale również problemy w gryzieniu, przeżuwaniu. Większa ilość ubytków sprawia, że zmienia się nasz sposób wymowy, mimika twarzy. Lekarze zalecają uzupełnianie luk poprzez implanty zębów – to nowoczesna i bezpieczna metoda, która przywróci piękno naszego uśmiechu i poprawi jakość życia. Implanty wszczepia się po wcześniejszej ocenie stanu kości. Po zespoleniu kości i implantu nakładana jest korona implantu, czyli element imitujący ząb. Jest on dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta.Zadzwoń: (12) 222-50-10