Zachowaj piękne zęby jak najdłużej!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 01.02.2019
kategoria: Poradnik

Promienny uśmiech i zdrowe zęby to powód do dumy dla ich posiadacza – nie ma co do tego wątpliwości. Piękny uśmiech sprawia, że znacznie łatwiej nawiązujemy nowe znajomości, jesteśmy bardziej pewni siebie. Zdrowe zęby to także gwarancja naszego dobrego samopoczucia – wiele infekcji rozpoczyna się właśnie w jamie ustnej. Jak zadbać o zęby, aby cieszyć się ich pięknem i zdrowiem jak najdłużej?

Codzienna higiena – szczotkowanie, nitkowanie, płukanie

Statystyki wskazują jasno – Polacy myją zęby rzadziej niż raz dziennie, zaniedbując zdrowie jamy ustnej. To katastrofalne w skutkach zaniedbanie wynika zazwyczaj z naszego lenistwa. Zaniechanie codziennej higieny to spory błąd, który może skutkować próchnicą, paradontozą, a nawet wypadaniem zębów!

Jak często myć zęby? Stomatolodzy zalecają wykonywanie tej czynności po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości warto myć zęby przynajmniej 2-3 razy dziennie, aby na bieżąco ścierać osad nazębny oraz pozbywać się resztek pokarmów z jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno być uzupełnione nitkowaniem – nici dentystyczne pozwalają na usuwanie pokarmów z przestrzeni międzyzębowych i minimalizują rozwój bakterii.

Płukanie ust płynami odświeżającymi ma kilka zalet – przede wszystkim płukanie pozwala na usunięcie resztek pokarmów z jamy ustnej, jak również wpływa na odświeżenie oddechu. Regularne stosowanie płynów hamuje odkładanie się osadu nazębnego.

Kiedy iść do dentysty?

Powszechnym problemem Polaków jest niechęć do wizyt stomatologicznych. Wynika to zazwyczaj ze strachu. Musimy być jednak świadomi, że regularne wizyty pozwolą na bieżąco oceniać stan naszego uzębienia i reagować na wszelkie zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej. Wizyty stomatologiczne powinniśmy odbywać przynajmniej raz na rok. W czasie takich odwiedzin lekarz sporządzi dokładny opis naszego uzębienia oraz przyjrzy się ściankom jamy ustnej. Wizyta stomatologiczna to świetna okazja do tego, aby podpytać o dobrej jakości pasty, nici dentystyczne. Lekarz podpowie również, jak lepiej dbać o zęby.

Uzupełnianie luk w łukach zębowych

Braki w łukach zębowych to powszechny problem – zęby tracimy na skutek wypadków komunikacyjnych, w czasie uprawiania sportów, również w wyniku przewlekłych chorób. Braki w uzębieniu wpływają przede wszystkim na jakość gryzienia, sposób mówienia, również na mimikę. Na szczęście dzisiaj istnieje wiele skutecznych metod na to, aby poprawić estetykę uśmiechu i jakość życia. Decydując się na implanty zębów nie tylko poprawiamy nasz uśmiech, ale i przywracamy pełną sprawność łuków zębowych.Zadzwoń: (12) 222-50-10