Zadbaj o swoje zęby i ciesz się ich zdrowiem

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 18.11.2018
kategoria: Poradnik

Na problemy z zębami narzeka coraz większa ilość Polaków. Powszechna jest próchnica, jak również choroby przyzębia, problemy z nieprawidłowym zgryzem czy lukami w łukach zębowych. Pomimo wielu schorzeń niechętnie odwiedzamy gabinety stomatologiczne – to wielki błąd. Dzięki regularnym wizytom u dentysty będziemy w stanie poprawić wygląd i zdrowie naszych zębów. Jak to możliwe?

Próchnica – lecz ją szybko i bezboleśnie

Próchnica zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych – stomatolodzy alarmują, że zapadają na nią także niemowlęta! Jej wczesne wykrywanie jest kluczem do zachowania zdrowych zębów. W tym celu konieczne jest odwiedzanie gabinetu stomatologicznego raz na pół roku lub na rok. Podczas kontroli uzębienia specjalista przyjrzy się dokładnie wszelkim niepokojącym zmianom i zaleci leczenie. Leczenie niewielkich zmian próchniczych, wykrytych we wczesnym stadium, jest bezbolesne, nie wymaga znieczulenia i trwa kilkanaście minut. Nieleczona próchnica rozprzestrzenia się na inne zęby bardzo szybko. W skrajnych lekarz może zalecić nawet usunięcie zęba.

Ubytki w łukach zębowych

Brak zębów jest powszechnym problemem u Polaków – zęby tracimy w wyniku wypadków komunikacyjnych lub też urazów podczas uprawiania sportu. Zdarza się także, że w wyniku uwarunkowań genetycznych nie pojawiają się zawiązki zębów. Normalna jest utrata zębów w wieku podeszłym.

Warto wiedzieć, że braki w uzębieniu znacząco wpływają na nasze życie – przede wszystkim zmniejszają komfort podczas przeżuwania pokarmu, kolejno mogą wpływać na ułożenie zgryzu, sposób mowy. W skrajnych przypadkach ubytek więcej niż jednego zęba wpływa także na naszą mimikę.

Obecnie stomatolodzy zaproponują nam kilka skutecznych metod na uzupełnienie łuków zębowych. W przypadku braku jednego zęba najlepszą metodą są implanty zębów. Implanty wszczepiane są w kość, imitują naturalny korzeń zęba. Po dokładnym zespojeniu kości i implantu możliwe jest umieszczenie korony implantu – czyli elementu imitującego ząb. Korona implantu tworzona jest dla każdego pacjenta indywidualnie, uwzględniając kształt zgryzu i kolor innych zębów. Implanty to obecnie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda na uzupełnianie ubytków w łukach zębowych.

W przypadku braku więcej niż jednego zęba stomatolog może polecić zastosowanie mostów lub też protez stałych czy ruchomych.

Wybielanie zębów – czy jest bezpieczne?

Aby nasze zęby prezentowały się estetycznie warto pomyśleć o ich wybielaniu. Profesjonalne gabinety stomatologiczne oferują skuteczne i bezpieczne metody wybielania przy pomocy specjalistycznych lamp i żelów. Już po pierwszym zabiegu widoczna będzie olbrzymia różnica, a zęby będą lśniące i bielsze.Zadzwoń: (12) 222-50-10