Znajdź czas na regularną higienę zębów!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 26.03.2019
kategoria: Poradnik

Wygląd i kondycja naszych zębów zależy w dużej mierze od nas samych – nie ma co do tego wątpliwości. Codzienna higiena, regularne wizyty u stomatologa, ale też odpowiednia dieta sprawią, że nasze zęby będą zdrowe i piękne. Niestety, dzisiaj znajdujemy wiele wymówek, aby ograniczyć pielęgnacje zębów do minimum. To olbrzymi błąd, który może nas wiele kosztować.

Codzienna higiena jamy ustnej

Zgodnie z zaleceniami lekarzy stomatologów zęby powinniśmy czyścić po każdym posiłku. W praktyce nie jest to takie łatwe, szczególnie kiedy połowę dnia spędzamy w szkole czy w domu. Aby zachować zdrowie zębów warto szczotkować zęby przynajmniej trzy razy dziennie. Zabieg ten pozwoli na regularne ścieranie osadu nazębnego, który z czasem mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny. Szczotkowanie pozwala również na usunięcie resztek pokarmu z jamy ustnej. Stosowanie past z fluorem pozytywnie wpływa na nasze szkliwo, a dodatkowo preparaty takie skutecznie odświeżają nasz oddech.

W czasie codziennej higieny nie zapominajmy o używaniu nici dentystycznych, dzięki którym możliwe jest wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Wizyty u stomatologa – przeglądy, higienizacja, leczenie

Regularne wizyty u stomatologa to gwarancja, że nasze zęby będą zdrowe. Podczas przeglądów możliwe jest wychwycenie wszelkich niepokojących zmian w obrębie szkliwa czy też ścian jamy ustnej i zalecenie niezbędnego leczenia. Stomatolog wykona także zabiegi higienizacji (skaling, piaskowanie, polishing). Zabiegi takie pozwolą na utrzymanie czystości zębów i ich delikatne wybielenie. W czasie wizyt stomatologicznych możemy również skorzystać z możliwości profesjonalnego wybielania zębów w sposób bezpieczny i skuteczny. Stomatolog sam dobierze najlepszą metodę i przygotuje zęby do wybielania.

Czym grozi zaniedbanie zębów?

Brak higieny jamy ustnej ciągnie za sobą wiele negatywnych skutków – pierwszy z nich to oczywiście próchnica. Nieleczone zmiany próchnicze mogą spowodować przedostawanie się bakterii do układu krwionośnego i zagrożenie dla narządów wewnętrznych. Nieleczony ząb z czasem obumiera i konieczne jest jego usunięcie. Aby zachować estetykę uśmiechu zalecane będą implanty zębów, których zadaniem jest także zapewnienie wygody gryzienia, przeżuwania. Próchnica to nie jedyny problem – brak codziennej higieny przekłada się na nieświeży oddech, co będzie uciążliwe dla osób z którymi rozmawiamy każdego dnia.

Zaniedbanie zębów może dotyczyć także zgryzu – brak korekcji nieprawidłowego ułożenia zębów w przyszłości może skutkować rozchodzeniem się zębów w łukach, ich krzywym ustawieniem. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc ortodonty.

 Zadzwoń: (12) 222-50-10