Jak dbać o implanty zębów?
Spis treści
Niektórzy tkwią w przekonaniu, że o implanty nie trzeba dbać, ponieważ nie są to prawdziwe zęby i nie zagraża im próchnica. Jest to jednak przekonanie błędne.
Jak zadbać o implanty po zabiegu?
Ważne jest już to, jak w pierwszych dniach po wszczepieniu implantów o nie zadbasz. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się przykładać na twarz okład z lodu. Do momentu ustania działania znieczulenia nie powinno się jeść ani pić. Potem już można to robić, jednakże po każdym posiłku warto przepłukać usta specjalistyczną płukanką. Do tego zaleca się, by kilka razy dziennie stosować przeciwbakteryjne płukanki.
Przez pierwsze dni po wszczepieniu implantów powinno się ograniczyć mówienie i wysiłek fizyczny – chodzi tu na przykład o dźwiganie ciężarów i uprawianie sportu. Nie powinno się w tym czasie także pić alkoholu, palić papierosów, spożywać gorących posiłków, korzystać z sauny i solarium. Nie powinno się również manipulować językiem w okolicach implantu.
A czy po wszczepieniu implantów można myć zęby? Nie tylko można, ale wręcz jest to wskazane, tak jak zawsze, tyle tylko że teraz trzeba podejść do niego nieco ostrożniej. Przez pierwsze dni po zabiegu w miejscu pooperacyjnym, zamiast klasycznego szczotkowania, wykonuj delikatne masaże szczoteczką z miękkiego włosia. O pozostałe zęby należy dbać zgodnie z obowiązującymi zasadami higieny.
Po zdjęciu szwów przez około sześć tygodni wciąż trzeba szczególną wagę przykładać do dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zakłócenia procesu integracji implantu z tkanką kostną. Należy delikatnie oczyszczać jego okolice, masując dziąsła szczoteczką o miękkim włosiu. Powinno się wystrzegać dotykania implantu językiem lub palcami.
Ważną kwestią są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Są one konieczne, aby kontrolować, czy proces gojenia pozabiegowego i integracji implantu przebiega bez zakłóceń.
Jak dbać o implanty po integracji z kością?
Nawet gdy implanty zintegrują się już z kością, nie oznacza to wcale, że nie trzeba już o nie dbać. Wręcz przeciwnie! Niech Cię nie zwiedzie to, że implanty i zamocowane na nich rekonstrukcje protetyczne nie są prawdziwymi zębami. To, że nie zagraża im próchnica, nie znaczy, że można zaniedbywać ich higienę.
Nieprawidłowa pielęgnacja może mieć takie efekty, jak obniżenie linii dziąseł. W takim przypadku implant zostaje odsłonięty. Jego budowa jest taka, że między tytanowym korzeniem a protetyczną koroną mogą się gromadzić resztki pokarmowe. W efekcie tworzy się kamień nazębny, który z biegiem czasu się nawarstwia, aż doprowadzić może do zapalenia okołoimplantowego. Ta choroba, jeśli osiągnie zaawansowane stadium rozwoju, może sprawić, że implant utraci podparcie kostne i wypadnie.
To dlatego bardzo ważne jest dokładne czyszczenie protetycznych uzupełnień osadzonych na implantach. Powinno się to robić – tak jak w przypadku naturalnych zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.
Do implantów zaleca się stosowanie szczoteczki o miękkim włosiu. Przydać może się szczoteczka jednopęczkowa o włosiu skupionym w pojedynczy zaokrąglony pęczek. Należy ją przyłożyć do linii dziąsła i prowadzić wzdłuż niej, stosując tylko niewielki nacisk. Tak łatwiej wyczyścić implanty przyszyjkowo.
Istotne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, przede wszystkim na styku korony protetycznej i dziąsła. Wokół implantu jest szpara, z powodu której resztki pokarmowe mogą wniknąć pod dziąsło i wywołać stan zapalny. Dla przeciwdziałania takiej sytuacji zaleca się stosowanie irygatora – urządzenia wytryskującego strumień wody pod ciśnieniem, co pozwala dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe.
Co możesz teraz zrobić?
Implanty to dobry, skuteczny sposób na uzupełnienie braków zębowych. Umów się na wizytę w Dental4You® i opowiedz o swoim problemie, a znajdziemy odpowiedni sposób, żeby mu zaradzić. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.