Choroby od zepsutych zębów

Organizm jest niczym zespół naczyń połączonych. Okazuje się więc, że zaburzenia pojawiające się w jednym miejscu, są źródłem choroby dotyczącej zupełnie innego organu. Nie inaczej jest z uzębieniem! To właśnie nieleczone choroby zębów oraz przyzębia mogą być skutkiem innych dolegliwości, które w konsekwencji mogą nawet zagrażać życiu! Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby nigdy nie odkładać leczenia w klinice stomatologicznej, gdy to konieczne, i nie zapominać o regularnych wizytach kontrolnych oraz higienizacyjnych.

 

Powszechny problem

Próchnica jest najczęstsza chorobą uzębienia. Niemal każdy przynajmniej raz w życiu odwiedził z powodu właśnie tej dolegliwości. Jak przekonują badania, niemal 99% Polaków w wieku 35-44 lat cierpi z powodu próchnicy. Leczenie w takim przypadku nie należy do zbyt skomplikowanych: wystarczy usunąć zarażone tkanki i uzupełnić ubytki odpowiednimi wypełnieniami. Niestety wiele osób lekceważy pierwsze objawy, tym samym rezygnując z wizyty w klinice. Przyszłe zaniedbania sprawiają, że dochodzi do poważniejszych zmian, które w konsekwencji mogą nawet spowodować zapalenie miazgi zęba, które wymaga już leczenia kanałowego. Poza oczywistymi zmianami w jamie ustnej, choroby te przyczyniają się do wystąpienia wielu innych dolegliwości w całym organizmie. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować pierwszy sygnałów, dzięki czemu można zadbać o ogólny stan zdrowia.

Próchnica to oczywiście nie jedyna choroba, która może pojawić się w jamie ustnej. Często Pacjenci borykają się także z chorobami przyzębia, z których najpopularniejszą jest paradontoza. To właśnie one obok próchnicy są najczęstszą przyczyną utraty zębów. Co gorsze, bakterie odpowiedzialne za rozwój chorób przyzębia z niezwykłą łatwością przedostają się do krwiobiegu. Dzieje się tak, ponieważ przyzębie to zespół tkanek, które są niezwykle mocno unaczynione. Z tego właśnie tak ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych objawów dolegliwości i najszybciej jak to możliwe podjąć odpowiednie leczenie.

Jakie choroby mogą być źródłem nieleczonych zębów?

W krótkim artykule wręcz niemożliwe jest opisanie wszystkich dolegliwości, jakie mogą być spowodowane chorymi zębami. Wystąpić mogą więc poważne bóle głowy, ropień oczodołu, angina czy zapalenie gardła. Bakterie z jamy ustnej, które przedostaną się do krwiobiegu, mogą również znacznie się przyczynić do pojawienia się cukrzycy typu 2. Na tym jednak nie koniec! Jak się okazuje, chore zęby nierzadko są źródłem poważnych chorób układu krwionośnego, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie wsierdzia, które są bezpośrednim zagrożeniem życia. Ponadto bakterie z jamy ustnej mogą przyczynić się do kłębuszkowe zapalenia nerek czy choroby reumatycznej. Tym poważnym dolegliwościom bardzo często można jednak zapobiec, podejmując odpowiednie kroki. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które wskazują na wystąpienie dolegliwości związanych z jamą ustną – nie zwlekaj. Koniecznie odwiedź naszą klinikę stomatologiczną, w której zdiagnozujemy źródło problemu i dobierzemy odpowiednie metody leczenia.

 

Zabiegi chirurgiczne a zdrowie zębów

Zabiegi chirurgiczne to niemal zawsze duże obciążenie dla organizmu. Z tego powodu warto zadbać o to, aby jak najbardziej ograniczyć wszelkie czynniki, które mogą przyczynić się do niepowodzenia lub pojawienia się powikłań. Żadnym zaskoczeniem nie będzie stwierdzenie, że może do tego przyczynić się wyleczenie zębów ze wszystkich dolegliwości. Przede wszystkim zdrowe zęby zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Ponadto warto pamiętać, że chore uzębienie może spowodować wydłużenie procesu gojenia się tkanek. Konieczne może być wtedy również zastosowanie specjalnych leków. W niektórych przypadkach okazać się może nawet konieczne wykonanie dodatkowego zabiegu! Dlatego zadbanie o uzębienie przyczynia się nie tylko do poprawy zdrowia całego organizmu, ale może mieć również kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegów chirurgicznych. Właśnie z tych powodów nigdy nie powinieneś lekceważyć objawów występujących w jamie ustnej.

 

Co możesz teraz zrobić?

Ból zęba? Nieprzyjemny zapach wydobywający się ust? A może zauważyłeś u siebie inne niepokojące zmiany? Koniecznie złap za słuchawkę i umów się na wizytę w Dental4You®. Precyzyjnie zdiagnozujemy źródło problemu, przygotujemy kompleksowy plan leczenia oraz przeprowadzimy terapię, która pozwoli Ci cieszyć nie tylko pięknym uśmiechem, ale również pełni zdrowia. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10.Zadzwoń: 12 222 50 10