Gaz rozweselający sposobem na przyjemną wizytę u dentysty!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 08.12.2021
kategoria: Poradnik

Wielu Pacjentów postrzega wizytę u dentysty jako przykre doświadczenie, będące powodem niemałego stresu. Źródła problemu mogą być różne – przykład stanowią traumatyczne przeżycia podczas spotkań ze stomatologiem w przeszłości, zapach środków stosowanych w gabinecie, dźwięk wiertła do borowania lub nieuzasadniona wizja bólu. Jak się okazuje, nowoczesna technologia daje obecnie ogrom możliwości, a jedną z nich jest wykorzystanie gazu rozweselającego. Dzięki niemu pobyt na fotelu dentystycznym staje się mniej straszny, a konieczne zabiegi nabierają większej dozy komfortu.

 

Czym jest gaz rozweselający?

Mianem gazu rozweselającego określa się mieszankę podtlenku azotu (N2O) oraz tlenu. Środek ten jest stosowany w szeroko pojętej medycynie jako metoda zmniejszania stresu u Pacjentów odczuwających poważny lęk przed leczeniem. Stomatologia zaadaptowała go na swoje potrzeby ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczność – efekty bowiem są odwracalne, a ryzyko powikłań drastycznie zredukowane.

Gaz rozweselający jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym przy leczeniu osób cierpiących na dentofobię, czyli paraliżujący strach przed zabiegami stomatologicznymi. Dolegliwość pośrednio stanowi częsty powód utraty zębów – borykający się z nią Pacjenci często rezygnują z wizyt u dentysty, nawet przy odczuwaniu bardzo silnego bólu lub dyskomfortu. Dana choroba zaczyna się z czasem rozwijać, osiągając ostateczne stadium, niepozwalające na ratunek uzębienia przed usunięciem.

 

Jak działa gaz rozweselający?

Z pewnością wiele osób widziało przesadzone efekty gazu rozweselającego przedstawiane w filmach bądź różnego rodzaju kreskówkach. Zaznaczmy, że rzeczywiste rezultaty sedacji wziewnej są zgoła inne – nie pojawia się bowiem skrajne rozbawienie i rozweselenie, zamiast tego Pacjent odczuwa znaczne odprężenie oraz przytępienie zmysłów, pozwalające jednak na swobodną komunikację z lekarzem. Dzięki temu stres zostaje maksymalnie obniżony, co ułatwia zabiegi zarówno leczonej osobie, jak i przeprowadzającemu je ekspertowi.

Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach od zakończenia zabiegu. Przez ten czas ekspert stale obserwuje zachowanie Pacjenta, aby zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo. Warto dodać, że skutki uboczne występują niezwykle rzadko i ograniczają się przeważnie do lekkich nudności lub uczucia skołowania.

 

Przygotowanie do sedacji wziewnej gazem rozweselającym

Przed wizytą z zastosowaniem gazu rozweselającego warto powstrzymać się od spożywania posiłków przynajmniej przez 3 godziny. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do nudności prowadzących do wymiotów – chociaż nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia lub życia, stanowią raczej nieprzyjemne doświadczenie. Oczywiście przed użyciem sedacji wziewnej ekspert przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny, weryfikując jego stan zdrowotny oraz możliwości wykorzystania gazu rozweselającego.

 

Zalety wykorzystania gazu rozweselającego

  • Minimalizacja stresu podczas zabiegów;
  • śladowe prawdopodobieństwo wystąpienia przykrych doświadczeń;
  • niepamięć wsteczna – w wielu przypadkach Pacjent nie pamięta wykonywanych czynności, przez co zyskuje wyjątkowy komfort psychiczny;
  • możliwość wykonania nawet trudnych zabiegów podczas jednej wizyty;
  • natychmiastowe działanie;
  • wysokie bezpieczeństwo.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli boisz się dentysty, a chciałbyś podjąć się kompleksowego leczenia stomatologicznego, umów się na wizytę w Dental4You®! Dzięki sedacji wziewnej gazem rozweselającym skutecznie walczymy z dentofobią i eliminujemy strach podczas wszystkich zabiegów dentystycznych, zapewniając wyjątkowy komfort! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.

 Zadzwoń: 12 222 50 10