Jak leczyć paradontozę?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.09.2020
kategoria: Poradnik

Stomatolodzy z niesłabnącym zapałem przypominają o prawidłowej higienie jamy ustnej. To właśnie dzięki niej w dużej mierze można zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób. Jedną z nich jest paradontoza, będąca, obok próchnicy, główną przyczyną utraty zębów. Jak się więc bronić przed tą chorobą i jakie istnieją możliwości leczenia? Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Paradontoza, czyli…

… jedna najpoważniejszych chorób przyzębia. Za jej powstanie odpowiadają bakterie znajdujące się w jamie ustnej, które intensywnie się rozwijają, jeżeli Pacjent boryka się z odkładającym się na zębach i poniżej linii dziąseł kamieniem nazębnym. Jak się okazuje, to właśnie on jest głównym źródłem paradontozy. Usunięcie kamienia nazębnego możliwe jest wyłącznie w profesjonalnej klinice stomatologicznej, gdzie przeprowadzone zostaną zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling czy piaskowanie.

Paradontoza to choroba, która wymaga jak najszybszej reakcji. Jej rozwój prowadzi do wielu poważnych skutków, między innymi do recesji, czyli cofnięcia, się dziąseł, rozchwiania uzębienia, a w ostateczności nawet do wypadnięcia zębów. Wszystko to powoduje, że nigdy nie należy bagatelizować i odkładać na później leczenia paradontozy.

Zacznij od… higieny

Rezygnacja i bagatelizowanie zabiegów higienicznych może doprowadzić do pojawienia się wielu poważnych problemów, w tym do rozwoju paradontozy. Jak więc to wygląda? Otóż po każdym posiłku na zębach pojawia się płytka bakteryjna. Usunięcie jej jest niezwykle proste! Wystarczy wyszczotkować zęby i skorzystać z nici dentystycznej. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z płynów do płukania jamy ustnej. Jeżeli masz wątpliwości, jak prawidłowo zadbać o higienę, nie wahaj się – odwiedź naszą klinikę stomatologiczną, gdzie wykwalifikowana higienistka przeprowadzi dla Ciebie dokładny instruktaż. Czasami jednak te proste czynności są bagatelizowane. Powoduje to, że po kilku godzinach płytka bakteryjna zaczyna się mineralizować, tym samym tworzy się kamień nazębny. Jego usunięcie możliwe jest wyłącznie w profesjonalnej klinice stomatologicznej, gdzie wykonuje się takie zabiegi profilaktyczne jak skaling czy piaskowanie. W tym miejscu warto również przypomnieć, że na gabinetową higienizację zaleca się uczęszczać przynajmniej raz na pół roku. W jej trakcie oceniany jest również stan zdrowia uzębienia, dzięki czemu można w razie konieczności szybko podjąć odpowiednie leczenie.

Objawy paradontozy

Dokładne poznanie przeciwnika to podstawa. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić określić, jakie są objawy paradontozy. Dzięki temu można szybko podjąć odpowiednie kroki i zdecydować się na odpowiednie leczenie. Jednym z pierwszych objawów paradontozy jest widoczne krwawienie podczas szczotkowania. Zauważyć można również zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł. Występować może także halitoza, czyli nieprzyjemny zapach wydobywający się ust. Kolejnymi objawami mogą być odsłonięcie szyjek zębowych, tym samym pojawienie się nadwrażliwości, czyli bólu podczas spożywania ciepłych lub zimnych produktów. W późniejszych etap występuje rozchwianie uzębienia, które może zakończyć się nawet jego utratą. Zaobserwowanie u siebie nawet jednego z tych objawów to wyraźny znak, że wizyta w klinice stomatologicznej jest niezbędna. W ten sposób można zapobiec przykrym konsekwencjom w przyszłości.

Jak przebiega leczenie paradontozy?

Przy leczeniu paradontozy najważniejszy jest czas! Szybka reakcja i podjęcie wcześnie terapii pozwala zapobiec rozwinięciu się choroby, czego konsekwencją może być utrata zębów. Jeżeli więc widzisz u siebie jakiekolwiek objawy, nie zwlekaj – złap za słuchawkę i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej. Leczenie paradontozy skupia się przede wszystkim na usunięciu źródła problemu, czyli kamienia nazębnego. W takiej sytuacji wykonuje się w pełni bezpieczne oraz bezbolesne zabiegi takie jak skaling (polega na rozbiciu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków) czy piaskowanie. Jeżeli jednak doszło do rozwoju paradontozy, koniecznym okazać się może przeprowadzenie bardziej skomplikowanego leczenia. W takiej sytuacji wykonuje się w pełni bezpieczne zabiegi mające na celu zrekonstruowanie utraconych tkanek, czyli przeszczep dziąseł, pokrywanie recesji dziąsłowej czy regeneracja kości. Umożliwia to przywrócenie naturalnych warunków w jamie ustnej, dzięki czemu będziesz mógł znowu cieszyć się pełnią zdrowia!

Co możesz teraz zrobić?

Pamiętaj: czas jest najważniejszy! Jeżeli więc zauważyłeś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie umów się na wizytę w profesjonalnej klinice stomatologicznej. Przeprowadzimy dokładną diagnostykę, na podstawie której przygotujemy indywidualnie dopasowany plan leczenia. W ten sposób możliwe jest uzyskanie znakomitych efektów, którymi będziesz się cieszył przez długie lata. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.



Zadzwoń: 12 222 50 10