Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej próchnicy?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 08.11.2021
kategoria: Poradnik

Próchnica to statystycznie najczęstsze schorzenia stomatologiczne, z którym zgłaszają się Pacjenci do gabinetów stomatologicznych. Chorują na nią zarówno najmłodsi Pacjenci w wieku niemowlęcym (próchnica butelkowa) jak również dorośli. Najczęstszą przyczyną jej powstawania są zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej oraz nieodpowiednia dieta obfitująca w cukry i węglowodany. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica jest niezwykle podstępną i zaraźliwą choroba o podłożu bakteryjnym. Za jej pojawienie się i rozwój w jamie ustnej odpowiedzialne są głównie paciorkowce z grupy Streptococcus mutans, które odżywiają się cukrem. Produkują one w zamian duże ilości kwasu mlekowego, obniżającego pH w jamie ustnej, co przyczynia się do wypłukiwania jonów wapnia i fosforu ze szkliwa zębów. Skutki nieleczonej próchnicy dotyczą nie tylko samej jamy ustnej. Choroba ta, jeśli nie jest leczona, może przynieść poważne skutki dla zdrowia całego organizmu, głównie dla układu oddechowego, serca i układu krążenia. Dlatego podstawą w profilaktyce próchnicy jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, co może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

 

Jak powstaje próchnica zębów?

Jak już wspominaliśmy, próchnica jest chorobą o podłożu bakteryjnym, która stopniowo atakuje tkanki twarde zębów. Bakterie próchnicy rozwijają się, dzięki dostarczanym z pożywieniem cukrom. Ponadto jama ustna stanowi sprzyjające rozwojowi bakterii środowisko, zwłaszcza, jeśli zapominamy o codziennej, prawidłowej higienie. Bakterie osadzają się na zębach tworząc w ten sposób płytkę nazębną, złożoną z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Po kilkunastu godzinach płytka bakteryjna, jeśli nie jest usunięta poprzez precyzyjne szczotkowania i nitkowanie zębów, przeistacza się w zmineralizowana postać kamienia nazębnego, którego nie sposób się pozbyć domowymi metodami. Jedynie profesjonalna gabinetowa higienizacja jest skutecznym sposobem pozbycia się kamienia nazębnego. Próchnica może być również wynikiem przyjmowania na stałe niektórych leków np. antybiotyków, które niszczą naturalną florę bakteryjną i przez to sprzyjają ekspansji choroby w jamie ustnej.

 

Warto podkreślić, że w przypadku próchnicy istotnym kryterium w skutecznym leczeniu jest czas. Jeśli próchnica nie zostanie wyleczona w początkowym stadium rozwoju, może doprowadzić do zniszczenia miazgi zęba, a nawet do jego utraty. Niestety dane statystycznie nie pozostawiają żadnych złudzeń – ponad 90% Polaków w wieku 35-44 lat ma zdiagnozowane ogniska próchnicy w jamie ustnej. Skala tego zjawiska w Polsce jest zatem bardzo niepokojąca. Dla porównania skali tego zjawiska, w Skandynawii, która słynie z wysokiego poziomu świadomości w zakresie dbania o prawidłową higienę jamy ustnej, z próchnicą zmaga się około 15% dorosłego społeczeństwa. Dlatego warto uświadomić sobie do czego może prowadzić nieleczona próchnica i co możemy zrobić, aby temu zapobiec.

 

Jakie są konsekwencje nieleczonej próchnicy?

Próchnica zębów to bardzo podstępna choroba, która w początkowym może zostać niezauważona, zwłaszcza w przypadku sporadycznych odwiedzin u dentysty. Nagły ból zęba, często bywa maskowany tabletkami przeciwbólowymi, które jedynie na chwilę niwelują dolegliwość, prowadząc do dalszego rozwoju choroby, wywołując stan zapalny miazgi zęba czy nawet martwicę (zgorzel) miazgi. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego, które stanowi ostatnią deskę ratunku przed ekstrakcją zęba. Warto podkreślić, że leczenia próchnicy dotyczy nie tylko zębów stałych, ale również mleczaków. Zaniechanie leczenia próchnicy u dzieci może doprowadzić

 

Skutki nieleczonej próchnicy sięgają jednak nie tylko uzębienia, ale również w zaawansowanym stadium choroby mogą spowodować uszkodzenie innych, zdrowych organów. Jak to się dzieje? Bakterie próchnicy, jeśli przedostaną się do krwiobiegu, mogą spowodować szereg groźnych schorzeń, m.in. zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie, zapalenie opon mózgowych, choroby układu krążenia, czy nawet sepsę. Nieleczona próchnica może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak: bóle stawów, choroby nerek, a nawet do wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy.
 
Ponadto nieleczoną próchnica może spowodować rozwój stanów zapalnych zatok. Bakterie próchnicze zlokalizowane na zębach górnych mogą łatwo przedostać się do zatok szczękowych, powodując stany zapalne. Warto pamiętać, że organizm człowieka tworzy system naczyń połączonych i jama ustna jest integralną częścią organizmu. Dlatego nieleczona próchnica zębów może się przyczynić do znacznego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Źródłem niektórych chorób ogólnoustrojowych, mogą być właśnie schorzenia stomatologiczne na tle bakteryjnym, do których należy próchnica czy paradontoza. Warto zatem zadbać o profilaktykę próchnicy, czemu sprzyja przestrzeganie zasad codziennej higieny jamy ustnej – mycie zębów po każdym posiłku, ograniczenie słodzonych napojów i potraw w diecie oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

 

Umów się na wizytę!

Odczuwasz dolegliwości bólowe, które mogą wskazywać na próchnicę? Dawno nie byłeś na wizycie kontrolnej i masz obawy, że w Twojej jamie ustnej doszło do stanu zapalnego? To ostatni dzwonek, by zarezerwować termin spotkania u dentysty! Bagatelizowanie pierwszych symptomów choroby takich jak ból zęba czy stan zapalny dziąseł, mogą doprowadzić do poważnych zmian w całym organizmie. Bakterie próchnicy, które przedostają się do krwioobiegu inne, zdrowe organy. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i regularnie odbywać wizyty kontrolne. Jeśli jednak doszło już do ekspansji próchnicy w Twojej jamie ustnej, nie musisz obawiać się najgorszego (utraty zęba). W Dental4You® zawsze staramy się zrobić wszystko, by uratować naturalne uzębienie Pacjenta. W przy użyciu nowoczesnych metod leczenia i najwyższej jakości materiałów, uzupełniamy ubytki zębowe, tak byś mógł jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 12 222 50 10

 



Zadzwoń: 12 222 50 10