Kiedy most protetyczny a kiedy proteza?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.09.2023
kategoria: Poradnik

Braki zębowe należy uzupełniać – zarówno dla funkcjonalności jamy ustnej, jak i dla estetyki uśmiechu. Jakie uzupełnienia protetyczne lepiej się sprawdzają – mosty czy protezy? To zależy od sytuacji i od Twoich oczekiwań.

 
 

Most protetyczny

Most protetyczny to uzupełnienie, które stosuje się w przypadku luki w łuku zębowym obejmującej kilka sąsiadujących ze sobą zębów.

Takie uzupełnienie protetyczne składa się z filarów i przęsła. Filary są częścią, na której most jest osadzony. Tę rolę mogą spełniać implanty lub – po oszlifowaniu – własne zęby Pacjenta. Filary są połączone przęsłem złożonym z koron protetycznych wypełniających miejsca po utraconych zębach.

Most protetyczny jest mocowany na stałe. Dzięki temu zapewnia Pacjentowi większy komfort niż jest to w stanie zrobić ruchoma proteza. W przypadku mostu ryzyko obluzowania, przemieszczenia czy wypadnięcia jest niewielkie, jeśli prawidłowo się go użytkuje. Dobrze też imituje prawdziwe zęby.

Most stosuje się – jak już powiedzieliśmy – w przypadku, gdy brakuje kilku sąsiadujących zębów. Nie sprawdza się jednak przy dużych lukach, a jedynie przy takich, które obejmują do trzech brakujących zębów. Po ubu stronach takiej luki muszą znajdować się naturalne zęby w dobrym stanie lub implanty – jedynie wtedy możliwe jest zamocowanie mostu.

Most nie sprawdzi się zatem w przypadku zbyt dużych braków zębowych. Przeszkodą w zastosowaniu tego rozwiązania jest również znaczny zanik wyrostka zębodołowego, niemożność obciążenia zębów filarowych, a także duże wady zgryzu i choroby przyzębia.

 
 

Kiedy most protetyczny a kiedy proteza?

 
 

Proteza

Proteza może być zastosowana w przypadku większych braków zębowych. Dotyczy to również bezzębia, czyli całkowitego braku zębów. Protezy wykonywane są ze zróżnicowanych materiałów i mają różne typy konstrukcji – mogą być akrylowe, szkieletowe, częściowe, całkowite. W zależności od rozległości braków zębowych, potrzeb i oczekiwań Pacjenta, a także jego możliwości finansowych, wybierany jest odpowiedni typ protezy,

Różne są też sposoby mocowania. Tradycyjne ruchome protezy utrzymują się na miejscu dzięki podciśnieniu, jakie tworzy się między protezą a dziąsłem lub dzięki metalowym klamrom. Najdoskonalszym sposobem mocowania są implanty. Protezy na nich osadzone mają stabilność, której inne nie są w stanie osiągnąć. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że proteza się przemieści czy nawet wypadnie podczas śmiechu, kichania lub rozmowy (jak może się to przydarzyć z niektórymi innymi typami protez).

Stabilność nie jest jedyną słabszą stroną protez ruchomych. Blokują one podniebienie, gdzie znajduje się znaczna część receptorów smakowych, przez co ograniczają doznania smakowe podczas spożywania posiłków. Protezy na implantach nie mają części podniebiennej, toteż pozwalają w pełni cieszyć się smakiem. Ich dodatkową zaletą jest to, że podczas jedzenia siły żucia są przenoszone na kość, co pozwala ograniczyć atrofię.

 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o uzupełnieniach protetycznych stosowanych w Dental4You®, zapraszamy na wizytę – możesz się na nią umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10