Re-endo – powtórne leczenie kanałowe

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 25.04.2022
kategoria: Poradnik

Czasem ząb, który został przeleczony kanałowo, zaczyna znowu dawać o sobie znać – pojawiają się dolegliwości bólowe. Jak to możliwe? I co zrobić z takim zębem? Otóż czasami niezbędne jest powtórne przeprowadzenie leczenia kanałowego.

 

Czym jest re-endo?

Re-endo to powtórne leczenie kanałowe. A zatem dla formalności musimy sobie powiedzieć, na czym polega leczenie kanałowe. Jest to zabieg wykonywany, gdy nieleczone zapalenie miazgi doprowadza do jej martwicy. Leczenie kanałowe (albo endodontyczne, jeżeli chcemy posłużyć się bardziej profesjonalnym terminem) jest w takich wypadkach jedyną alternatywą dla usunięcia zęba. Sposobem, by zahamować rozwój próchnicy i zapalenia.

Sam zabieg polega na tym, że ząb oczyszcza się z próchnicy, a następnie otwiera jego komorę i usuwa znajdującą się w niej miazgę. Następnie oczyszczone zostają kanały (bo przecież nie przez przypadek takie leczenie nazywa się kanałowym). Gdy już zostaną one oczyszczone i poszerzone, poddaje się je dezynfekcji, a po wysuszeniu napełnia odpowiednim materiałem, najczęściej ciekłą gutaperką. Na koniec odbudowuje się koronę zęba. Na tym właśnie polega leczenie kanałowe. A re-endo, powtórne leczenie kanałowe? To oczywiście to samo, tylko przeprowadzone raz jeszcze.

 

Dlaczego przeprowadza się re-endo?

„Ale zaraz” – mógłby zawołać zdumiony Pacjent. „Przecież po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb jest martwy. W tym zabiegu wraz z miazgą pozbawia się go naczyń krwionośnych i nerwów. A skoro tak, to z takim zębem powinniśmy już mieć spokój.”

Przywykliśmy myśleć, że leczenie kanałowe jest jednorazowym zabiegiem. Dlaczego więc ktoś miałby przeprowadzać je ponownie na tym samym zębie? Skoro jest on już martwy, pozbawiony miazgi, skoro kanały zostały oczyszczone, to wszystko już jest zrobione, czyż nie?

 

A i owszem, trudno odmówić tu racji. Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który powinien być wykonany „raz a dobrze”. Niestety nie zawsze się to jednak udaje. Jeżeli leczenie kanałowe zostanie przeprowadzone nie do końca prawidłowo (co się zdarza), to prędzej czy później ząb znów będzie sprawiał problemy i konieczne staje się powtórne przeprowadzenie zabiegu. Tym razem oczywiście powinno się to zrobić skutecznie.

Różne są powody, dla których czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu leczenia kanałowego. Najczęściej robi się to, gdy w przeleczonym zębie pojawia się ból i stan zapalny. Często dochodzi do tego już w kilka miesięcy po przeprowadzeniu pierwotnego leczenia. Ból i stan zapalny są znakiem, że nie zostało ono przeprowadzone poprawnie.

Winne sytuacji mogą być kanały w zębie tak dobrze ukryte, że nie zostały odnalezione przy pierwotnym leczeniu. Do przyczyn stojących za koniecznością przeprowadzenia re-endo należą też perforacje komory lub korzenia zęba, naruszenia korony zęba powodujące infekcję bakteryjną oraz próchnica, która odsłaniając wyleczone kanały również może powodować takie infekcje.

 

Jak wykonywane jest re-endo?

Przebieg ponownego leczenia kanałowego jest podobny jak leczenia pierwotnego. Na początek główną rolę odgrywa diagnostyka. Zanim przeprowadzi się re-endo konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Na jego podstawie przygotowywany jest plan leczenia.

Po podaniu znieczulenia lekarz otwiera ząb. Przed przystąpieniem do oczyszczania kanałów trzeba usunąć materiały wykorzystane do odbudowy zęba w poprzednim leczeniu, takie jak wypełnienia protetyczne i wkłady korzeniowe.

Potem przy wykorzystaniu mikroskopu endodontycznego lekarz oczyszcza dokładnie wszystkie kanały, usuwając też przy tym przyczynę powstania stanu zapalnego. Po prawidłowym, pełnym opracowaniu i dezynfekcji kanałów, ząb jest ponownie wypełniany i odbudowywany protetycznie.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli ząb, który został przeleczony kanałowo, zaczyna sprawiać ci ból, prawdopodobnie potrzebne będzie przeprowadzenie re-endo. Umów się na wizytę w Dental4You. Dokonamy dokładnej diagnozy i przeprowadzimy zabieg. Żeby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer [numer telefonu_link] lub wypełnij formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10