Spuchnięte dziąsła – co robić?
Spis treści
Ból i zaczerwienienie dziąseł, obrzęk, krwawienie przy szczotkowaniu – to wszystko są charakterystyczne objawy spuchniętych dziąseł. Skąd bierze się ten problem i jak można sobie z nim poradzić? Zapraszamy do lektury.
Jakie są przyczyny obrzęku dziąseł?
Spuchnięte dziąsła w większości przypadków spowodowane są nieprawidłową higieną zębów. Należy myć je regularnie przynajmniej dwa razy dziennie, aby na bieżąco usuwać odkładającą się płytkę bakteryjną. W przeciwnym wypadku już po kilkunastu godzinach ulega ona mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, Właśnie kamień nazębny w swoim zaawansowanym stadium powoduje opuchliznę dziąseł.
Inną przyczyną, również związaną z nieprawidłową higieną jamy ustnej, może być stosowanie zbyt twardej szczoteczki do zębów i wkładanie zbyt dużej siły w szczotkowanie. Tymczasem w myciu zębów nie chodzi o siłę, lecz o technikę.
Innym powodem, dla którego dziąsła mogą puchnąć, jest nieodpowiednie żywienie, szczególnie brak witaminy C. Spuchnięte dziąsła mogą być też efektem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Chodzi tu przede wszystkim o wahania poziomu hormonów płciowych, do których dochodzi w okresie dojrzewania, w trakcie menstruacji i w czasie ciąży (zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze).
Spuchnięte dziąsło może być też związane z wyrzynaniem zębów. Ten przypadek dotyczy nie tylko dzieci – przytrafia się to również dorosłym, u których wyrzynają się trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki.
Oczywiście opuchlizna dziąseł może być też efektem niektórych zabiegów stomatologicznych, takich jak wyrwanie zęba, leczenie kanałowe czy skaling. W takich przypadkach kondycja dziąseł pogarsza się jedynie czasowo – dość szybko wracają one do normy.
Jak leczyć spuchnięte dziąsła?
Z opuchniętymi dziąsłami najlepiej udać się do stomatologa. Usunięcie złogów nazębnych powinno przynieść poprawę. Mówimy tu o skalingu poddziąsłowym. Zabieg ten polega na usunięciu kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych. Wykonuje się go przy użyciu specjalistycznych kiret i skalera – urządzenia emitującego ultradźwięki, rozbijającego kamień bez uszkadzania szkliwa.
Aby poradzić sobie z obrzękami dziąseł, przede wszystkim trzeba też zacząć dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Duże znaczenie ma tutaj wybór odpowiednich akcesoriów. Wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu, aby nie narażać dziąseł na podrażnienia. Zwróć też uwagę na wybór odpowiedniej pasty, Na opuchnięte dziąsła wybierz pastę, zawierającą składniki o działaniu ściągającym i obkurczającym naczynia krwionośne.
Istotne jest nie tylko to, czego używasz do mycia zębów, ale także technika, jaką stosujesz. Należy szczotkować je ruchem wymiatającym. I jeszcze raz należy zaznaczyć, że w mycie zębów nie powinno się wkładać zbyt dużej siły.
Na opuchnięte dziąsła pomocne mogą okazać się płukanki antyseptyczne. Dzięki zawartości substancji aktywnych, takich jak chlorheksydyna, ograniczają one odkładanie się płytki nazębnej i namnażanie chorobotwórczych bakterii, mogą też regenerować tkanki przyzębia i zmniejszać opuchliznę dziąseł.
Można się też wspomóc naparami z rumianku i szałwi. Zioła te mają kojące działanie, zmniejszające stan zapalny tkanek. Działają też antyseptycznie, zmniejszając dolegliwości bólowe.
Co możesz teraz zrobić?
Spuchnięte dziąsła to problem, z którym powinno się udać do stomatologa. Lekarz najlepiej jest w stanie ustalić przyczynę problemu i doradzić, jak się go pozbyć. Zatem nie odkładaj tego na później – umów się na wizytę w Dental4You. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając nasz formularz.