Zęby palacza

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 10.02.2023
kategoria: Poradnik

Że papierosy szkodzą, to wiadomo nie od dziś. Ale czy wiesz, że szkodliwy wpływ mają również na Twoje zęby?

Papierosy a kolor zębów

Długotrwałe palenie papierosów sprawia, że zmienia się zabarwienie zębów. Przyczyną jest zawarta w papierosach nikotyna. Przebarwia ona tkanki twarde, przez co przybierają one barwę od ciemnożółtej do czarnej. Stopień przebarwienia może być różny – zależy on od czynników takich jak ilość wypalanych papierosów, czas trwania nałogu, wiek palacza i to, jak dba on o higienę jamy ustnej.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Próchnica

Palenie papierosów wpływa również na powstawanie i rozwój próchnicy. Substancje smoliste zawarte w papierosach sprawiają, że zmniejsza się ilość wydzielanej śliny. Niestety suchość w ustach jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi próchnicy. Do tego wszystkiego substancje smoliste powodują zmniejszenie absorpcji wapnia, co również wpływa na zwiększenie ryzyka próchnicy.

Zęby palacza

Nieświeży oddech

Resztki dymu tytoniowego osadzają się w koronach zębów. Substancje te z biegiem czasu ulegają pewnym przemianom, które sprawiają, że przykry zapach przybiera na sile. Trudno pozbyć się całkowicie tej przypadłości, można ją jednak złagodzić, myjąc zęby po każdym  wypalonym papierosie.

Choroby przyzębia

Do najpoważniejszych skutków palenia dla jamy ustnej należą choroby przyzębia. Ich ryzyko u palaczy jest aż siedmiokrotnie większe. Nikotyna szkodliwie wpływa na aparat zawieszeniowy zęba. Częstymi przypadłościami u nałogowych palaczy są zaczerwienione, obrzęknięte i krwawiące dziąsła. Stają się też one nadwrażliwe na zmiany temperatury.

Zęby palaczy wykazują też większą podatność na kamień nazębny. A to problem, ponieważ żyjące na kamieniu bakterie odpowiadają za próchnicę. Dodatkowo kamień nawarstwiający się poniżej linii dziąseł prowadzi do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych. Z tego powodu tworzą się stany zapalne, które mogą doprowadzić do rozchwiania i przemieszczenia zębów, wydłużenia ich koron wskutek obniżenia linii dziąseł, a ostatecznie także wypadania zębów.

Powikłania po zabiegach stomatologicznych

Tytoń upośledza krążenie. Zmniejsza ukrwienie tkanek, co powoduje większe ryzyko wystąpienia komplikacji podczas zabiegów stomatologicznych. Stanowi to szczególną przeszkodę w leczeniu implantologicznym, ponieważ występuje zwiększone ryzyko, że implant nie zdoła zintegrować się z kością i zostanie odrzucony przez organizm. Dlatego, by wszczepienie implantów było skuteczne, Pacjent powinien odstawić palenie przynajmniej na okres okołozabiegowy.

Co możesz teraz zrobić?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji palenia, najlepiej po prostu je rzucić. Ale ponieważ zerwanie z nałogiem jest niełatwe i wymaga czasu, do tego momentu trzeba pamiętać o regularnym odwiedzaniu dentysty, aby na bieżąco niwelować problemy jamy ustnej wynikające z palenia. Aby dowiedzieć się więcej, przyjdź do Dental4You® – na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10