Erozja szkliwa – poznaj 6 faktów na jego temat

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 08.12.2023
kategoria: Poradnik

Piękny, zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Jednak erozja szkliwa to problem, który może zniweczyć jego osiągnięcie. Na domiar złego dotyka on coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Pomimo swojej subtelności, jest to zagrożenie, którego nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do szeregu niepożądanych konsekwencji, zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych. Dlatego warto zgłębić tę tematykę, aby poznać jej tajniki i wiedzieć, jak się przed nią bronić, zachowując zdrowy i piękny uśmiech przez wiele lat.

 
 

Co to jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa to proces, w wyniku którego twarda i ochronna warstwa zębów, znana jako szkliwo, ulega stopniowemu rozpuszczeniu i erozji. Szkliwo pełni kluczową rolę w ochronie zębów przed uszkodzeniami i próchnicą. Jednak pod wpływem różnych czynników, może ono ulegać erozji, co prowadzi do szeregu niepożądanych efektów.

 
 

Co oznacza uszkodzone szkliwo?

Uszkodzone szkliwo to stan, w którym twarda powierzchnia zębów traci swoją integralność i staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Erozja szkliwa sprawia, że zęby stają się bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Mowa tutaj nie tylko o większym odczuwaniu temperatury posiłków czy napojów, ale również kwasowości żywności. Na tym etapie może pojawić się uczucie bólu i dyskomfortu.

 
 

Przyczyny erozji szkliwa

Erozja szkliwa może być wynikiem różnych czynników, a często jest efektem kombinacji wielu z nich. Dlatego też zebraliśmy tutaj te, które pojawiają się najczęściej:

– kwasica pokarmowa;
– szczotkowanie zbyt twardą szczoteczką;
– nieprawidłowe nawyki żywieniowe;
– refluks;
– brak higieny jamy ustnej;

 
 

Czy szkliwo samo się odbudowuje?

Szkliwo niestety, nie posiada zdolności do samoodnawiania. Dlatego też uszkodzone nie może samoistnie wrócić do swojego pierwotnego stanu. Jednak odpowiednie działania mogą pomóc w zahamowaniu erozji i wzmocnieniu szkliwa.

 
 

Erozja szkliwa – poznaj 6 faktów na jego temat

 
 

Czy dentysta naprawia szkliwo?

Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Dentysta posiadający specjalistyczną wiedzę po przeprowadzeniu konsultacji będzie mógł zaproponować pacjentowi wybraną metodę leczenia.

 
 

Ile trwa odbudowa szkliwa?

Czas, jaki jest potrzebny na odbudowę szkliwa, zależy od stopnia uszkodzenia oraz wybranego przez dentystę podejścia leczniczego. W niektórych przypadkach proces odbudowy może być stosunkowo krótki, podczas gdy w innych może wymagać więcej czasu i regularnych wizyt kontrolnych u dentysty.

Warto pamiętać, że prewencja jest kluczem do ochrony szkliwa. Regularne wizyty u dentysty, zdrowa dieta i odpowiednia higiena jamy ustnej mogą pomóc w uniknięciu erozji szkliwa i zachowaniu pięknego i zdrowego uśmiechu. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym jak rozpoznać erozję szkliwa i jak sobie z tym stanem radzić, zapraszamy do Dental4You®. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10