Gaz rozweselający u dentysty

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.11.2023
kategoria: Poradnik

Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że leczenie powinno być bezbolesne i obywać się bez stresu. Sedacja wziewna gazem rozweselającym pozwala na odprężenie się w trakcie zabiegu.

 
 

Jak działa gaz rozweselający?

Gaz rozweselający to bezbarwna i bezwonna mieszanina podtlenku azotu i tlenu. Znajduje on zastosowanie w stomatologii, a także innych dziedzinach medycyny, jako środek zmniejszający stres i lęk. Pacjent dzięki niemu czuje się odprężony. Jego zmysły zostają przytępione, jednak zachowuje on przytomność i świadomość, dzięki czemu może współpracować z lekarzem.

Zaletą gazu rozweselającego jest nie tylko to, że jest to środek skuteczny, ale również, że metoda ta jest bezpieczna. Ponieważ gaz jest bezwonny, jego podawaniu nie towarzyszą żadne nieprzyjemne uczucia. Efekty jego działania ustępują niemal od razu po zakończeniu zabiegu – wystarczy zaledwie pięć minut. Skutki uboczne występują bardzo rzadko, a nawet jeśli się pojawiają, ograniczają się do uczucia dezorientacji i lekkich nudności.

Charakterystyczną cechą gazu rozweselającego jest też występowanie niekiedy niepamięci wstecznej. Polega to na tym, że Pacjent nie pamięta czynności wykonywanych podczas zabiegu, co zapewnia mu dodatkowy psychiczny komfort.

 
 
Gaz rozweselający u dentysty
 
 

Jak przebiegają zabiegi z użyciem gazu rozweselającego?

Zanim zostanie przeprowadzony zabieg z użyciem sedacji wziewnej gazem rozweselającym, lekarz przeprowadza wywiad medyczny, czyli wnikliwą rozmowę z Pacjentem. Pozwala ona lekarzowi zapoznać się z indywidualnymi uwarunkowaniami zdrowotnymi Pacjenta, szczególnie dotyczącymi chorób przewlekłych. Chodzi o to, by określić ewentualne przeciwwskazania.

Jeśli okaże się, że takich przeciwwskazań nie ma, Pacjent zostaje zakwalifikowany do sedacji wziewnej. Zabieg taki trzeba oczywiście odpowiednio zaplanować, biorąc pod uwagę uwarunkowania charakterystyczne dla danego Pacjenta – każdy przypadek ma odmienną specyfikę.

Ponieważ podtlenek azotu przenika do krwiobiegu za pośrednictwem dróg oddechowych, działa on natychmiastowo. Przez cały czas zabiegu z użyciem gazu rozweselającego Pacjent pozostaje pod obserwacją specjalisty monitorującego jego odruchy. Po zabiegu należy odczekać około 5 minut, aż ustanie działanie gazu. Po zabiegu w sedacji wziewnej nie powinno się samemu prowadzić samochodu. To jeden z powodów, dla których zalecana jest obecność osoby towarzyszącej.

 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zabiegach przeprowadzanych z sedacją wziewną, zapraszamy do Dental4You®. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10