Korona zębowa – co to jest?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.08.2023
kategoria: Poradnik

Korona na zęby to często stosowana metoda odbudowy zęba. W dzisiejszym wpisie znajdziesz pomocne informacje o tego typu protetycznych uzupełnieniach.

 
 

Co to jest korona zębowa?

 
Co to jest korona na ząb? Otóż jest to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, które zastępuje naturalną koronę zębową, nie tylko odtwarzając jej estetykę, ale też przejmując jej funkcje. Korony na zęby umożliwiają nam odbudowanie wybrakowanego uzębienia w taki sposób, by przywrócić mu pełną funkcjonalność.

 
 

Dlaczego zakłada się koronę zębową?

 
Czy warto zakładać korony na zęby? Owszem, w wielu przypadkach jest to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim znajdują one zastosowanie w przypadku zębów mocno zniszczonych, startych czy w inny sposób uszkodzonych. Korony pozwalają ochronić osłabiony ząb przed złamaniem. Są też stosowane w przypadku braków zębowych, jako pokrycie implantów.

 
 

Rodzaje koron zębowych

 
Korony stomatologiczne są dostępne w kilku rodzajach. Klasycznym rozwiązaniem są korony na podbudowie metalowej. Jak wygląda korona zębowa tego typu? Otóż składa się ona z metalowego szkieletu, na którym napalana jest porcelana. Podbudowa z reguły jest wykonana ze stali, ale w Dental4You wykonujemy także korony porcelanowe na złocie. Są one podobne do tych na podbudowie stalowej, jednak zastosowanie metali szlachetnych nadaje im lepsze właściwości (na przykład mniejsze ryzyko próchnicy wtórnej i doskonalszą estetykę).

Innym rodzajem są korony pełnoceramiczne. Nie mają one takiej podbudowy. Zamiast tego w całości są wykonane z napalanej warstwowo porcelany. Wykonujemy również nowoczesne korony na zęby zrobione z porcelany na podbudowie wykonanej z cyrkonu.

 
 

Jak zakłada się koronę zębową?

 
Pierwszym krokiem, aby założyć korony na zęby, jest konsultacja, która pozwala nam poznać potrzeby i oczekiwania Pacjenta. Następny etap to diagnostyka, przede wszystkim obrazowa. Na jej podstawie tworzymy plan leczenia, obejmujący wszystkie etapy i procedury.

Przed założeniem koron konieczne jest przygotowanie filarów. W tej roli mogą wystąpić naturalne zęby Pacjenta lub implanty. Jeśli filarami będą zęby naturalne, to trzeba je najpierw odpowiednio przygotować – wyleczyć (jeśli jest taka potrzeba) i opracować, zeszlifowując część tkanek. Jeżeli natomiast korony będą mocowane na implantach, to leczenie dzieli się na część chirurgiczną (wszczepienie implantów i zabiegi przygotowawcze) oraz protetyczną (zamocowanie koron).

 
 

Korona zębowa - co to jest?
 
 

Jak długo trwa zakładanie korony zębowej?

 
Samo założenie korony zębowej nie zajmuje wiele czasu – odbywa się podczas jednej wizyty i trwa zaledwie kilkanaście minut. Ale oczywiście mówimy tylko o założeniu korony, nie wliczając w to wcześniejszych procedur przygotowawczych, które opisaliśmy w poprzednim akapicie. Poza tym czas zabiegu wydłuża się także w zależności od ilości koron. Założenie jednej korony trwa krótko, ale jeśli Pacjent ma zakładane korony na wszystkie zęby, wtedy już trzeba na to poświęcić sporo czasu.

 

 
 

Wady i zalety koron zębowych

 
Poszczególne rodzaje koron zębowych mają swoje mocniejsze i słabsze strony. Korony na podbudowie z metalu charakteryzują się duża wytrzymałością oraz niską ceną, dlatego są często wybierane. Niestety ich estetyka nie jest idealna. Przezierność odbiega od tej, jaką ma naturalne szkliwo, a przy dziąśle może pojawić się charakterystyczne zasinienie. Lepiej sprawuje się podbudowa ze złota – korona wygląda z nią bardziej naturalnie i lepiej odbija światło. Poza tym obecność złota zapobiega wędrówce jonów w jamie ustnej, która powoduje ściemnienie dziąsła nad koroną.

Korony pełnoceramiczne odznaczają się przede wszystkim estetycznym, naturalnym wyglądem, przypominającym naturalne szkliwo. Jednak ich większa twardość może się w pewnych okolicznościach przyczyniać do ścierania przeciwstawnych zębów.

Korony na podbudowie cyrkonowej też mają naturalny wygląd, a do tego są wytrzymałe. Trudno w nich znaleźć jakieś wady, co najwyżej tylko ich większa grubość może nieco utrudniać ich prawidłowe umiejscowienie.

 
 

Ile kosztuje korona zębowa?

 
Ceny koron różnią się w zależności od gabinetu. Cena pojedynczej korony na metalu zaczyna się w okolicach 1600 zł. Cena korony na cyrkonie lub pełnoceramicznej zaczyna się w okolicach 2700 zł.

 
 

Dowiedz się więcej!

 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o koronach, zapraszamy do Dental4You®. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10