Ubytki niepróchnicowego pochodzenia

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 10.03.2022
kategoria: Poradnik

Zapewne masz ustalone wyobrażenie o ubytkach zębowych. Być może sądzisz, że odpowiedzialna jest za nie tylko próchnica. Ale nie zawsze ubytki powstają z powodu próchnicy. Mogą pojawić się i z innych przyczyn.

 

Abrazja

Ta dolegliwość polega na nadmiernym ścieraniu się zębów. Jej najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe mycie zębów. Niewłaściwe, czyli jakie? Na przykład, kiedy szczotkujesz je zbyt intensywnie. Albo gdy używasz szczoteczki ze zbyt twardego włosia. Znaczenie ma nawet technika szczotkowania – jeśli szczotkujesz zęby ruchem szorującym zamiast wymiatającym, również możesz nabawić się abrazji.

Ale nie tylko nieprawidłowe mycie zębów przyczynia się do abrazji. Nieleczone ubytki w uzębieniu mogą prowadzić do nierównomiernego rozłożenia sił gryzienia, co powoduje uszkodzenia mechaniczne. Abrazja może też być chorobą zawodową. Osoby pracujące w środowisku, w którym są wystawione na działanie pyłów ściernych, są narażone na tę przypadłość, podobnie jak te, których praca wymaga trzymania między zębami twardych przedmiotów.

Na skutek abrazji w zębach powstają ubytki klinowe. Gładkie i błyszczące, o owalnym kształcie, pojawiają się w przyszyjkowej części zębów, odsłaniając zębinę tuż przy dziąśle. Zęby stają się wrażliwe na bodźce dotykowe i termiczne.

Żeby nie dopuścić do abrazji i powstania ubytków klinowych, należy odpowiednio myć zęby. Po czym poznać, że w szczotkowanie wkładasz za dużą siłę? Jeżeli włosie nowej szczoteczki już po tygodniu zaczyna się rozjeżdżać, to znak, że coś jest nie w porządku. Rozwiązaniem może być dla ciebie specjalna elektryczna szczoteczka, która wyłącza się, jeśli zdziała się na nią ze zbyt dużym naciskiem.

 

Abfrakcja

Z abfrakcją mamy do czynienia wtedy, gdy tkanka twarda w okolicy szyjki zęba ulega uszkodzeniu na skutek obciążeń zgryzowych. Do tej sytuacji przyczyniają się często nieuzupełnione ubytki w uzębieniu, które sprawiają, że taka sama siła żucia rozkłada się na mniejszą ilość zębów, czego efektem jest ścieranie się twardych tkanek. Skutki abfrakcji mogą być poważne dla uzębienia, włącznie z mikrozłamaniami twardych tkanek zębów.

 

Atrycja

To stopniowa utrata tkanek twardych zęba, która następuje, gdy zęby ścierają się na powierzchni żującej i brzegach siecznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej są wady zgryzu i nadmierne stłoczenie zębów, ale atrycja może też być skutkiem silnego stresu oraz bruksizmu (mimowolnego, nieświadomego zgrzytania zębami w nocy).

 

Erozja

Erozja to zjawisko, gdy utrata twardych tkanek zęba następuje w wyniku oddziaływania czynników chemicznych. Czynniki te to kwasy, które mogą mieć pochodzenie zewnętrzne (dostarczasz ich organizmowi na przykład w sokach owocowych, napojach gazowanych, winie, owocach cytrusowych) lub wewnętrzne (jak w przypadku refluksu lub ciąży, kiedy to kwasy żołądkowe wchodzą w kontakt z zębami).

Żeby zmniejszyć ryzyko erozji, powinno się ograniczyć kwaśne pokarmy i napoje w swojej diecie.

Ważne jest też, aby nie myć zębów bezpośrednio po posiłku, jeśli jadłeś potrawy o niskim pH. Powinieneś odczekać dwadzieścia do trzydziestu minut, aby przez ten czas hormony obecne w ślinie mogły wyrównać poziom pH.

 

Resorpcja

Ta przypadłość polega na utracie tkanek zęba i kości wyrostka zębodołowego. Proces ten jest naturalny w przypadku zębów mlecznych – odpowiada za ich utratę, jest więc niezbędny, by szczęka i zgryz mogły prawidłowo się rozwijać. Gorzej, kiedy resorpcją są dotknięte korzenie zębów stałych. Jakie mogą być tego przyczyny? Winne może być zapalenie miazgi lub ozębnej, ale też martwica, choroba przyzębia, uraz mechaniczny, ucisk przy leczeniu ortodontycznym lub z powodu źle dopasowanych wypełnień bądź protez. Ryzyko resorpcji podnoszą schorzenia takie jak miażdżyca, nadczynność przytarczyc, awitaminoza i nadciśnienie.

 

Umów się na wizytę!

Jak widać, zagrożeniem dla twoich zębów jest nie tylko próchnica. Także ubytki niepróchnicowego pochodzenia mogą być dla nich niszczycielskie. Jeżeli u ciebie wystąpiły, powinieneś skonsultować je z lekarzem. Umów się na wizytę w Dental4You. Zdiagnozujemy problem i zaproponujemy ci optymalne rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10